Revize hromosvodů není nikdy zbytečná


Proč se vlastně musí revidovat hromosvody, když se zdá, že je to pevná ocelová konstrukce, která není ničím namáhána, podobně jako například podvozky automobilů? Ono to ale s tím namáháním není tak jednoznačné, protože i na hromosvody působí určité síly, které je mohou vyřadit z činnosti.

bleskový výboj

Bleskový výboj – hromosvod je vysloveně nutné prověřit vždy, když dojde k úderu blesku, a hromosvod je bleskem zasažen. Bleskový výboj může hromosvod poškodit velice snadno, uvědomte si, že jde o výboj, který přenáší miliardy Voltů a vykazuje proudovou hodnotu zhruba třicet tisíc Ampér. Je to něco nepředstavitelného, zvláště pro toho, kdo by chtěl takový zdroj energie zkrotit.

bouřka v krajině

Zub času – pod zubem času se ukrývá rozpad materiálu v důsledku působení povětrnostních vlivů. Jedná se zejména o déšť, vlhkost, větrnou erozi, sníh a námrazu. Hromosvody se nevyrábí z nerezové oceli, bylo by to zbytečně drahé a také nadbytečné už jen proto, že úder blesku je může poškodit a výměna za nový kus bude velmi nákladná. Problém u zubu času je ten, že hlodá tak pomalu, že jeho hlodání nepostřehnete, navíc nemáte na starosti jen hromosvody, musíte každý den řešit mnoho jiných úkolů, a toto vám jednoduše může uniknout. Závadu hromosvodu odhalí až revizní technik, který zařízení proměří a zjistí, že je v některém místě svod oslabený, a že nebude dostatečně chránit před bleskovým výbojem. Svody mohou například korodovat v místě, kde se drží více vlhkosti a vody, což je v blízkosti příchytek do zdiva anebo těsně u země.

Stavební práce – jestliže na objektu probíhají stavební práce, může někdy dojít k poškození hromosvodu například nechtěným naříznutím, naseknutím nebo uvolněním svodového drátu. Někdy se stává, že je nutné hromosvod posunout nebo demontovat, například při zateplování fasády, a pak se na něj nakonec zapomene. Cena revize hromosvodů není tak vysoká, aby se vyplatilo riziko ponechání objektu napospas bleskovému přírodnímu živlu.